Özyeğin Üniversitesi Disiplinlerötesi Düşünce Grubu (DDG) tarafından öğreten, öğrenen ve çalışanları bir araya getirmek, karşılaşmalara, çapraz etkileşimlere imkân tanımak ve normal şartlarda o kadar da fark edilmeyen fakat ‘insan ve toplum’ için gerekli ve önemli kavramları ortaya çıkarmak için EÇEM bünyesinde oluşturuldu.

 

DDG’nin ilk yayını olan b.ağ’ın birinci sayısı da Mart 2019’da yayınlandı. Bu sayıda, öğrencilerin YAKLAŞ 2018 Atölyelerindeki disiplinlerötesi deneyimleri, öğrencilerin kendi anlatımlarıyla ve tasarımlarıyla yer alıyor.

Günümüzde artık hiçbir profesyonel, küresel ısın ma, yapay zeka, nöral ağlar, biyoçeşitlilik, davranış ekonomisi, bulanık mantık, yeni medya, toplum da kaos ve benzeri yeni fikirlerden, konseptlerden ve endişelerden habersiz kalma lüksüne sahip değil.

Birinin bu yeni gelişmelere dair kapsamlı bilgi edin mesi, geleneksel bilimsel düşünce derinlikleriyle müm kün değil. Bu yüzden farklı insanları bu karmaşık ve birbiriyle bağlantılı konular üzerinde çalışmak için bir araya getirmek istedik. Ve böylece “b.ağ”ı başlattık!